• Οικοσελίδα

Δημοτικό Σχολείο Λυμπιών

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δέσπω Σαββίδου

Μουσικές Δράσεις του Δημοτικού Σχολείου Λυμπιών 04/05/2018

Δράση 1: Σύνθεση Τραγουδιού «Ολύμπιος Μοναγρίτης»

Το τραγούδι «Ολύμπιος Μοναγρίτης» πήρε Ειδική Διάκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Τραγουδιού και Ραδιοφωνικού Μηνύματος του Ευρωπαϊκού Μαθητικού Ραδιοφώνου. Ο διαγωνισμός έχει τίτλο «Καν’ το ν’ ακουστεί 2018» και το θέμα της χρονιάς ήταν: «Δημιουργώντας με βάση την Πολιτιστική μας Κληρονομιά», αφού το 2018 έχει θεσπιστεί από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Ραδιόφωνο αποτελεί καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο και εντάσσεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου Nestor.

Τους στίχους του τραγουδιού έγραψαν οι μαθητές: Γιώργος Θεοφάνους, Ανδρέας Λουκά, Νικόλας Κουτσουλλή, Επιφανία Παπαδοπούλου, Γιώργος Χριστοδούλου, Σωτήρης Χατζιαντώνης, Σωτήρης Παντελή, Μαριλένα Μιχαήλ, Λουκάς Μιχαήλ, Ελένη Γεωργίου και Γεωργία Αντωνίου.

Τη μουσική συνέθεσαν οι: Ανδρέας Λουκά, Γιώργος Θεοφάνους, Σωτήρης Χατζιαντώνης, Σωτήρης Παντελή και Μαριλίνα Παρασκευά.
Ερμηνεύουν οι: Μαρίνος Στασίνου Ε΄2, Σωτήρης Παντελή Δ΄1, Χριστίνα Τίγρη Στ΄1, Αντρεάνα Κουκουμά Ε΄1.

Δράση 2: Σύνθεση Τραγουδιού «Το εκκλησάκι»

Το τραγούδι «Το εκκλησάκι» πήρε 2ο Βραβείο στην κατηγορία τραγουδιών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες ο οποίος συνδιοργανώνεται από τη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Σπίτι της Κύπρου – Μορφωτικό Γραφείο της Κυπριακής Πρεσβείας στην Ελλάδα.
Συντελεστές:
Τους στίχους έγραψαν οι: Καρολίνα Νικολάου, Αγγελίνα Βαρνάβα, Χρίστη Βαρνάβα, Αλίκη Νικολάου, Γιώργος Παπαγιασουμή, Ραφαέλλα Τσιακίλα, Κωνσταντίνος Λεβέντης, Ιωσηφίνα Νικόλα, Σοφία Καρατζιά, Ασημίνα Ολυμπίου, Μαρίνος Κωνσταντή & Μόδεστος Κουτσουλλή.
Συνθέτρια είναι η Καρολίνα Νικολάου κι έχουν συνεισφέρει ιδέες οι Κωνσταντίνος Σάουρος, Ασημίνα Ολυμπίου, Αγγελίνα Βαρνάβα, Χρίστη Βαρνάβα, Κωνσταντίνος Λεβέντης, & Ραφαέλλα Τσιακίλα Στη διερεύνηση και συλλογή πληροφοριών με βάση τις οποίες γράφτηκε το τραγούδι συμμετείχαν οι: Θεοδώρα Πέτρου, Ραφαέλλα Χατζησκουλιά, Ανδριανός Γεωργίου, Χρίστος Αμβροσίδης, Νεόφυτος Κυριάκου, Χρίστος Ghinoiu και Μιχάλης Παναγή.
Όλοι οι παραπάνω μαθητές είναι του τμήματος Δ΄2
Στην ερμηνεία ο Λούκας Αντωνίου του τμήματος Γ΄1

Δράση 3: Σύνθεση ραδιοφωνικού μηνύματος «Ξημερώματα (Τα χαλλούμια)»

Το ραδιοφωνικό μήνυμα «Ξημερώματα (Τα χαλλούμια)» πήρε 2ο Βραβείο στην κατηγορία «Πρότζεκτς» στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» οποίος συνδιοργανώνεται από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Σπίτι της Κύπρου-Μορφωτικό Γραφείο της Κυπριακής Πρεσβείας στην Ελλάδα.
Δημιουργοί: Άντρεα Σπύρου (Στ΄2) και Νεφέλη Γιάγκου (Στ΄2) (Σημείωση: Η μουσική είναι από το γνωστό τραγούδι «Ξημερώματα»).
Ερμηνεύει η Στυλιανή Δράκου της Ε΄2. Στην εισαγωγή ακούμε την Άννα Γιάγκου (Στ’2)