Β' Δημοτικό Σχολείο Aυγόρου

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Δρ Ράνια Νεοκλέους

Τίτλος Δράσης: «Σας αποχαιρετούμε»

Οι τελειόφοιτοι δημιουργούν έναν μοναδικό μουσικό αποχαιρετισμό

Συμμετέχοντες: Όλα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης (σύνολο 30 παιδιά)

Έχοντας ως έμπνευση ομάδες όπως Stomp, Grupo Pacuprá και Groove Onkels όλοι οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του Β’ Δημοτικού Σχολείου Αυγόρου, κλήθηκαν να δημιουργήσουν τον δικό τους μουσικό αποχαιρετισμό προς τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου.

Με κοινό άξονα μια σειρά συγχορδιών, χωρίστηκαν σε ομάδες φιλίας και δημιούργησαν ρυθμοκινητικές ακολουθίες μοτίβων αποφασίζοντας μόνοι τους το γενικό θέμα χρησιμοποιώντας παράλληλα, για την παραγωγή ήχου, αντικείμενα της επιλογής τους (π.χ. βιβλία, σκουπόξυλα, παιχνίδια της αυλής).

Δημιουργήθηκαν 7 ομάδες παιδιών με 3 ως 5 μέλη που δούλεψαν αυτόνομα το δικό τους μέρος, με την εκπαιδευτικό να λειτουργεί ως σύνδεσμος μεταξύ των διαφόρων ομάδων. Το κομμάτι κάθε ομάδας ενώθηκε τελικά σαν παζλ.

Στιχουργικά και μελωδικά, τα παιδιά συνέχισαν τον πρώτο στίχο που έδωσε η εκπαιδευτικός («Σας αποχαιρετούμε»), δημιουργώντας τελικά δυο απλά τετράστιχα.

Το πρότζεκτ παρουσιάστηκε στην ολομέλεια του σχολείου καθώς και στην τελετή αποφοίτησης των παιδιών.

Διάρκεια πρότζεκτ: 4 σαραντάλεπτα & 2 σαραντάλεπτα για το ένωμα των δυο τάξεων.

Μουσική Δράση του B΄ Δημοτικού Σχολείου Aυγόρου 10/09/2018